8 Dec 2023

#624 Błędy w pielęgnacji twarzy zimą

| |


Zima jest wymagającym okresem i stawia przed naszą skórą szereg wyzwań. Niska temperatura, wiatr, suche powietrze i częste korzystanie z ogrzewania wpływają negatywnie na jej kondycję. Cera staje się przesuszona i podrażniona. Poniżej przeczytasz o kilku błędach, których warto unikać w pielęgnacji aby skutecznie zadbać o twarz w okresie zimowym.

1. Zbyt lekki krem nawilżający

Zimą skóra potrzebuje intensywniejszej pielęgnacji. Ja też lubię lekkie kremy, albo żelowe konsystencje. Sprawdzają mi się doskonale latem. Ale te formuły nie sprostają wymaganiom trudnych zimowych miesięcy. Przejdź na bogatszą konsystencję. Eksperci zalecają sięgnięcie po kremy odbudowujące, które skutecznie chronią przed niskimi temperaturami. Kremy zawierające masła roślinne, oleje (np. oliwę z oliwek, olej kokosowy, olej jojoba) czy kwas hialuronowy mogą dostarczyć skórze dodatkowej wilgoci. Zwróć uwagę na produkty zawierające dobroczynne składniki, takie jak lipidy, ceramidy i kwas hialuronowy, aby zapewnić skórze odpowiednią ochronę - więcej w punktcie 7. 

2. Pielęgnacja tuż przed wyjściem

Woda jest podstawowym i głównym składnikiem, który stanowi bazę wielu kosmetyków. Producenci dodają ją, bo pomaga w łatwiejszym rozprowadzaniu kremu, a także dostarcza skórze nawilżenie. Oczywiście, kiedy temperatura spada poniżej zera, woda ma tendencję do zamarzania, i to samo może stać się z kremem nałożonym na skórę tuż przed wyjściem z domu. Unikaj pielęgnacji w pośpiechu. Kosmetyki potrzebują chwili na wchłonięcie się przed ekspozycją na ekstremalne warunki atmosferyczne.

3. Zapominanie o maskach nawilżających

Dodatkowa pielęgnacja w postaci masek nawilżających może dostarczyć skórze niezbędne substancje odżywcze i nawilżenie. Są kluczowe dla utrzymania zdrowej skóry w obliczu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dostarczają intensywnego nawodnienia, głęboko penetrując warstwy naskórka, a skóra w tym okresie potrzebuje dodatkowej wilgoci. Stosowanie ich zapobiega przesuszeniu skóry, utrzymując ją miękką i gładką. Ponadto, zawarte w nich składniki łagodzące redukują podrażnienia i zaczerwienienia, szczególnie w warunkach mrozu i wiatru. Wybieraj te z witaminami i antyoksydantami - wspomogą zdrowy wygląd skóry. Bądź regularna, a znacząco poprawią kondycję skóry. Ja się piszę na taki wieczorny relaks!

4. Nadmiar peelingu 

Gładka skóra to marzenie niejednej z nas. Jednak zbyt częsty peeling, zwłaszcza zimą gdy skóra może być bardziej podatna na podrażnienia, nie jest wskazany. Taki zabieg złuszcza naskórek i osłabia naturalną barierę ochronną skóry, zwiększając tym samym ryzyko utraty wilgoci. Cera może reagować podrażnieniem, zaczerwienieniem i suchością.

5. UV jest niepotrzebne

Przecież zimą nie świeci słońce. - słyszałam nie raz. I faktycznie, w niektórych regionach mamy mniejsze nasłonecznienie i krótsze dni, ale to nie oznacza, że promienie UV są całkowicie nieobecne! One nadal są i pora roku nie ma tu nic do rzeczy. Ponadto odbicie światła UV od śniegu zwiększają ich działanie. Utrzymaj nawyk stosowania kremów z filtrem przeciwsłonecznym, nawet gdy nie jesteś bezpośrednio narażona na intensywne słońce.

6. Muszę się ogrzać! 

Ogrzewanie się tuż po powrocie do domu to nawyk, który może negatywnie wpływać na kondycję skóry. Intensywne ogrzewanie pomieszczeń oraz gwałtowne zmiany temperatur mogą skutkować nadmiernym wysuszeniem skóry warto mieć to na uwadze.
Uwielbiam gorące kąpiele, szczególnie zimą. Ale to duży błąd. Taki odprężający relaks może prowadzić do uszkodzenia naturalnej warstwy lipidowej skóry, czyli jej ochronnej bariery. Gorąca woda rozszerza naczynia krwionośne, pogłębiając problem przesuszenia, zaczerwienienia i podrażnień.

7. Brak dodatkowej ochrony

W okresie zimowym skóra wymaga szczególnej troski. Aby efektywnie chronić i nawilżać skórę zimą, warto sięgnąć po produkty zawierające składniki aktywne. Kwas hialuronowy; działa jako potężny nawilżacz, zdolny zatrzymać wodę w skórze, co jest kluczowe w warunkach niskiej wilgotności. Gliceryna doskonale nawilża skórę, przyciągając i zatrzymując wodę, a oleje roślinne dostarczają skórze lipidów, wzmacniając jej barierę ochronną. Ceramidy pomogą w odbudowie barierowej warstwy naskórka. Witamina B3 (Niacynamid) ograniczy utratę wody i złagodzi podrażnienia. Witamina C to silny antyoksydant. Wspomoże produkcję kolagenu, poprawiając elastyczność skóry, oraz zadziała rozjaśniająco na ewentualne przebarwienia.
Zimą często słyszy się o Retinolu, pochodnej witaminy A. Działa cuda: stymuluje produkcję kolagenu, ogranicza wydzielanie sebum, zmniejsza zmarszczki i linie mimiczne, poprawia jędrność i elastyczność skóry. Ale trzeba być ostrożnym. W tym okresie skóra jest bardziej podatna na suchość i podrażnienia. Wprowadzaj go stopniowo. Chroń skórę przed słońcem, unikaj innych drażniących składników oraz uzupełnij pielęgnację o dobrze nawilżający krem i/lub ceramidy.

9. Pomijanie ust

Usta stanowią wyjątkowo czułą część ciała. Nie posiadają gruczołów łojowych. Łatwo ulegającą podrażnieniom, zwłaszcza pod wpływem niskich temperatur zimą. Kluczowym elementem skutecznej pielęgnacji ust jest delikatne złuszczanie skóry warg oraz regularne ich nawilżanie, aby zapobiec wysuszeniu i pękaniu. Stosuj nawilżający olejek, zwłaszcza przed wyjściem na zimne powietrze. 


Pamiętaj też by chronić się przed wiatrem np. wełnianym szalikiem i okularami przeciwsłonecznymi. Pij wodę, sama wciąż o niej zapominam a przecież nawilżenie zaczyna się od środka. Dodaj nawilżacz powietrza. Pomoże utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu, co jest korzystne dla skóry. Ustaw go w miejscach, gdzie przebywasz najczęściej, szczególnie w sypialni. W tym okresie chętniej sięgam też po serum chroniące przed zanieczyszczeniami takimi jak smog, czy światło z ekranu monitora.

Claudia
www.instagram.com/cgrabowska

Claudia Grabowska

digital creator / style blogger / fashion stylist / creative director
Blog o modzie, stylu i szafie kapsułowej.
White is still my favourite colour. I'm a non euclidean geometry lover and music breather. S l o w f a s h i o n inculcater. Odd might be pretty. These are not outlandish outfits.

📍based in Cracow, Poland

INSTAGRAM    PINTEREST    TWITTER

Search:

Blog Archive